Bylinky

Česnek známý i neznámý

Jitka Suchánková
02.02.2012

Česnek kuchyňský (Allium sativum) je druh zeleniny z čeledi česnekovitých, někteří autoři ho přiřazují do čeledi liliovitých v širším pojetí.

Účinky česneku na naše zdraví

Česnek je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník, hořčík, železo, měď, zinek a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny.

Česnek má pozitivní účinky především na obranyschopnost organismu a trávení. V lidovém léčitelství je používán jako účinné antiseptikum a antibiotikum, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, prospívá srdci a pročišťuje cévy, užívá se proti nadýmání, proti kornatění tepen, ničí parazity ve střevech a v kombinaci s medem se používá při nachlazení a chřipce. Největší přínos česneku je ale v tom, jak významné má protizánětlivé účinky.

Protirakovinné účinky česneku

Hlavním efektem mnoha látek česneku je antioxidace, tedy odstraňování nebezpečných volných radikálů vznikajících jako vedlejší produkt metabolismu. Zabráněním oxidace dochází k oddálení stárnutí buněk a k dezinfekci organismu. Česnek také zvyšuje regeneraci a posiluje celkovou odolnost vůči jakékoliv zátěži včetně svalové práce a stresu.

Česnek léčí široké spektrum potíží

Česnek lze úspěšně použít také na akutní stavy:

  • zánět dýchacích cest
  • zánět nosohltanu
  • zánět krčních mandlí

Používání česneku v akutním stavu má pro organismus hned dvojí účinek – působí virostaticky a bakteriostaticky (tedy ničí mikroorganismy), ale dodává také pro léčení vhodné a potřebné kovy, minerály a vitamíny.

Česnek má ve své účinnosti velice široké spektrum, o tom rozhodně není pochyb. Známá je po staletí kupříkladu léčba střevních parazitů, nebo používání česneku na kožní infekce, jako jsou opary, plísně či bradavice.

Rozhodně nemá tento článek působit jako bezduchá oslava česneku, který je nedoceněným všelékem na každý neduh. Spíš má připomenout dávné zkušenosti, které bychom neměli opomíjet. Zvláště v mrazivém počasí a před nástupem jara můžeme místo drahé návštěvy lékárny docenit mocnou sílu česneku.

Autor: Jitka Suchánková

Omega 3 mastné kyseliny
Plastická chirurgie pro zdraví

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...

Omega 3 mastné kyseliny
Zdravá výživa

Omega 3 mastné kyseliny

03.02.2012

Bez omega 3 mastných kyselin se naše tělo neobejde. Lidský organismus si tyto esenciální oleje neumí vytvořit a je nezbytné mu je dodávat potravou. Pokud v těle chybí tyto oleje, z ...

Epilepsie a její záchvaty
Epilepsie

Epilepsie a její záchvaty

27.01.2012

Epilepsie, lidově nazývaná padoucnice, je onemocnění mozku, které vyvolává záchvaty. Epilepsie může být vrozená nebo sekundární. Vrozenou způsobují různé zásahy do vývoje plodu při ...