Bylinky

Ginkgo biloba a jeho účinky

Veronika Tůmová
27.12.2012

V poslední době se s tímto názvem setkáváme velmi často, hlavně díky komerční propagaci výrobků s obsahem této “zázračné látky“. Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný je prastarý listnatý strom rostoucí na území Číny. Jsou však jeho účinky v medicíně skutečně tak velké a nepostradatelné?

Zázrak tradiční čínské medicíny

Listy se sbírají od jara do léta a mají široké farmaceutické využití. Účinné látky pomáhají rozšiřovat cévy, jsou prevencí náhlých mozkových příhod, ale i infarktu a údajně především mozkových onemocnění spojených s vysokým věkem, jako jsou poruchy paměti, demence a Alzheimerova choroba. Mají pomáhat při impotenci v souvislosti se špatným prokrvením i u některých forem nedoslýchavosti a hluchoty.

Ginkgo biloba Alzheimera nevyléčí

Podle studie z roku 2008 byly účinky Ginkgo biloba v případě léčby Alzheimerovy choroby a dalších druhů stařecké demence značně přeceňovány. Vědci byli výsledky šestileté studie zklamáni. Ukázalo se, že doplňky stravy obsahující Ginkgo biloba, které jsou dosud považovány za zázračný lék při problémech se zapomínáním a které mají zpomalovat postup nevyléčitelné Alzheimerovy choroby, jsou zcela bez účinku.

Jiné, krátkodobější studie došly k závěru, že Ginkgo biloba může mít určitý pozitivní účinek v boji s těmito nemocemi, určitě však nešlo o nic převratného a zřejmě ani příliš významného, pokud jde o prevenci. Vzhledem k tomu, že hlavním účinkem Ginkgo biloba je rozšiřování cév a tím lepší prokrvení organismu, někteří vědci upozorňují na riziko větší krvácivosti v důsledku nadměrné konzumace extraktů s výtažky této látky.

Nejlepším způsobem, jak předejít demenci tak nadále zůstává udržování mozku v dobré kondici jeho aktivní činností, jako je čtení, luštění křížovek, ale i zdravá životospráva, pohyb a různé kreativní aktivity.

Význam Ginkgo biloba pro zdraví

Svůj význam Ginkgo biloba rozhodně neztrácí, pokud jde o prevenci a pomoc při dalších onemocněních, vzniklých zejména v důsledku špatného prokrvení. Pomáhá například při těchto potížích:

  • migréna
  • poruchy motorických funkcí
  • závratě
  • šelest, zvonění a chronické pískání v uších
  • zlepšuje prokrvení mozku nebo např. srdce a tím může pomoci předejít mozkovým příhodám i infarktu myokardu
  • má antioxidační účinky
  • působí příznivě na krevní oběh a centrální nervový systém

Užívání Ginkgo biloba

Užívá se nejčastěji ve formě přírodní tinktury nebo formou kapslí, které však obsahují i chemické přísady. Jejich výhodou však je rychlejší vstřebávání a tím rychlejší účinek.

Účinek se může dostavit i v rozmezí několika týdnů. Tuto látku není vhodné užívat ve směsích s jinými přísadami, s výjimkou zeleného čaje. Ginkgo biloba zakoupíte v lékárnách i v bylinkářstvích.

Autor: Veronika Tůmová

Šťastné a veselé Vánoce
Novoroční předsevzetí

Další články

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...

Jakou nemoc může znamenat vyrážka
Dětské nemoci

Jakou nemoc může znamenat vyrážka

19.12.2012

Z jednoho pupínku si většinou nic neděláme. Pokud se ale naše dítě obsype v obličeji nebo jinde na těle, měli bychom navštívit lékaře. Vyrážka totiž nepřichází sama od sebe, zpravi ...

Rizika zimních sportů
Zimní sporty

Rizika zimních sportů

17.12.2012

Chladná část roku přináší nejrůznější radovánky, jako je sáňkování, lyžování, snowboarding nebo bruslení. K těmto zimním sportům však někdy patří vážnější zranění, po kterých mnohd ...