Bylinky

Kouzelná moc aloe vera

Michaela Holá
07.04.2009

V dnešní době tato na pohled sice nenápadná rostlina získává stále větší popularitu. Již v dávné historii byly využívány její léčivé účinky, jejichž pramenem je gelovitá dužina listů. Aloe na první pohled připomíná agáve a k nalezení je zejména v sušších oblastech Ameriky, Afriky a Austrálie. Existuje velké množství druhů, z nichž však jen některé obsahují ony zmiňované léčivé látky.

Díky svým příznivým dopadům na zdraví je aloe vera využívána jak ve farmacii, tak i v kosmetice. Proslulost získala díky svým hojivým účinkům při poranění pokožky, ale stále více je využíváno též jejího působení vnitřního. Za studena lisovaná šťáva pomáhá posilovat imunitní systém, detoxikuje organismus a má velký vliv též při léčbě rakoviny.

Shrňme si tedy veškeré oblasti, v nichž vám může být aloe vera prospěšná.

  • Vylepšení stavu pokožky

Při lokální aplikaci aloe vera zbavuje možného svědění, otoků, má antibakteriální účinky a zlepšuje prokrvení, čímž urychluje hojení ran. Své uplatnění najde též při hojení popálenin menšího rozsahu, spálené kůže od slunce či lehčích omrzlin. Řadě pacientům pomáhá v boji s psoriázou (lupenkou), kdy dochází ke zlepšení či vyhojení jejích ložisek. Při užívání aloe dochází též ke zlepšení celkového stavu pokožky, zmírnění různých kožních zánětů a ekzémů.

  • Uplatnění v kosmetice

Zde je využíván zejména její hydratační a zklidňující účinek. Příznivý vliv má také na zpomalení procesů vedoucích ke stárnutí kůže. Aloe gel je vhodný po opalování, pokožku ochladí a zklidní, navíc i ochrání před vysušením a přispěje k urychlení procesu obnovy buněk. Aloe se přidává do nejrůznějších kosmetických přípravků pro své zklidňující a hojivé účinky.

  • Detoxikace organismu

Aloe vera zbavuje tělo nežádoucích látek. K zajištění léčebného efektu je třeba ji užívat minimálně dvakrát do roka po dobu alespoň dvou měsíců.

 

  • Zlepšení funkce trávicí soustavy

Je vynikajícím pomocníkem při střevních a zažívacích obtížích. Užívání pomáhá odstraňovat chronickou zácpu, ale též akutní průjem. Taktéž pomáhá při pálení žáhy,  nechutenství či zánětu žaludku.

  • Posílení imunity

Aloe podporuje přirozenou ochrannou funkci našeho těla tak, aby nás mohlo lépe bránit před veškerými nepříznivými vlivy. Při pravidelném užívání je patrný přírůstek vitality a absence onemocnění.

  • Přínos pro diabetiky

Aloe je výborná pro diabetiky, u nichž se podílí na snížení hladiny cukru v krvi a chrání potřebné buňky slinivky. Bývá doporučována jako prostředek léčby diabetických komplikací.

  • Snižování hladiny cholesterolu

Mnoho studií prokázalo pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Užívání aloe podporuje správnou činnost jater a napomáhá optimalizovat metabolizmus tuků. Výsledkem je snížení hladiny cholesterolu a ochrana organizmu před kardiovaskulárními onemocněními.

  • Protizánětlivý účinek

Velmi cenným účinkem aloe vera je dobrá schopnost tlumit nežádoucí záněty v těle. Jde zejména o záněty poškozující kloubní chrupavku, tudíž se užívá pro prevenci a doplnění léčby artrózy. Pomoc nabízí taktéž při zánětu dásní, paradentóze

 

  • Preventivní a doplňková léčba nádorových onemocnění

Při pravidelné užívání funguje aloe vera jako prevence nádorových chorob. Při již vzniklé nemoci zpomaluje růst a dělení nádorových buněk.

 

Jaké zkušenosti máte vy?

 

Autor: Michaela Holá

Roztroušená skleróza neboli eReSka
Pravda o mléku: je zdraví prospěšné!

Další články

Regenerace jako důležitá součást lepších výkonů
Sport a relaxace

Regenerace jako důležitá součást lepších výkonů

I když to tak na první pohled nevypadá, odpočinek je pro podání lepších výkonů opravdovou nezbytností. Dostat se do lepší formy tedy určitě neznamená chodit o to více do posilovny. ...