Bylinky

Kurkuma známá i neznámá

Jitka Suchánková
09.05.2012

Kurkuma je mnoholetá travnatá rostlina, která dorůstá až do výše 1 metru. Má oválné listy, které jsou podobné zázvoru, také patří do čeledi zázvorovitých. Jejím domovem je jihovýchodní Asie, Indie, Vietnam a Kambodža. Většinou se její oddenek rozemílá na prášek, který se pak dále využívá. Aktivní složka kurkumy, tzv. kurkumim, je oranžově zbarvený olej, který má příznivé účinky na celou řadu nemocí.

Kromě toho, že slouží jako koření, užívá se kurkuma také ke konzervování a barvení másla, sýrů a jiných mléčných, ale i nemléčných výrobků – např. těstovin, cukrovinek apod. My si však pod pojmem kurkuma většinou představíme hlavně žluté až okrové kari koření, jehož je hlavní složkou.

Léčivé účinky kurkumy

Kurkuma se jeví jako lék proti nádorům, kyslíkovým radikálům, které s přibývajícím věkem a vlivem špatného životního prostředí a nezdravého způsobu života narůstají v organismu.

Kurkuma má léčivé účinky na překvapivě velkou řadu nemocí:

  • léčí průduškové astma
  • snižuje cholesterol
  • zmenšuje sklon k trombóze
  • zmírňuje záněty kloubů, zvláště v ramenou, kolenou a loktech
  • zklidňuje zánět a bolesti při revmatické artritidě
  • zmírňuje plynatost
  • vylepšuje nepravidelnou menstruaci
  • má dobrý vliv na zažívání, žaludek a játra
  • zmenšuje střevní křeče
  • má antioxidační, protibakteriální a protivirové účinky

Jak kurkumu získáme?

Kurkuma - jak již bylo řečeno - je základní složkou kari koření, ale lze ji také zakoupit samostatně jako doplňkové potravinové koření. Kurkumu můžeme také užívat ve formě tablet jako doplněk stravy, a to většinou ve spojení se zázvorem a vilkakorou.

Pozor na alergii

I přes široké spektrum léčebných účinků a prokázané protizánětlivé aktivity kurkumy se u některých dětských pacientů objevily neočekávané nežádoucí účinky, které nabádají k opatrnosti.

Kurkumou jsou mimo jiné obarvovány také želatinové bonbóny – gumoví medvídci, ale např. i bezvaječné těstoviny apod. Bohužel se prokázalo, že u některých dětských jedinců může po požití takových potravin či pamlsků obarvených kurkumou dojít k rychlým alergickým reakcím v podobě otoků obličeje, plosek nohou, kotníků i kolen, nebo k dušnosti.

Autor: Jitka Suchánková

Syndrom karpálního tunelu
Jak léčit Parkinsonovu chorobu

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Hotjóga - rychlé hubnutí
Jóga

Hotjóga - rychlé hubnutí

10.05.2012

Pracujete na změně jídelníčku a chcete hubnutí ještě více podpořit? Jistě víte, že je potřeba zařadit pohybovou aktivitu. Mezi jednotlivými druhy cvičení je však velký rozdíl. K ús ...

Nádory prsů
Rakovina prsu

Nádory prsů

08.05.2012

Převážná část nádorů prsou jsou nezhoubné novotvary, tzv. mastopatie. Jsou to zpočátku bolestivé, hrbolovité nebo pruhovité zatvrdliny v prsou způsobené změnami v mléčné žláze. V p ...

Pozdní těhotenství
Těhotenství

Pozdní těhotenství

03.05.2012

Hranice nejčastějšího věku prvorodiček se za několik posledních desetiletí znatelně posunula. Přivést na svět první dítě po třicátém a pětatřicátém roce ženy bývalo velmi ojedinělé ...